Wednesday First Series 2022

Sidmouth Sailing Club

Results are provisional as of 10:46 on June 7, 2022

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st TOPPER 2 L.Wallis   1358 36.51/2 (DNC) DNC DNC 13.0 9.0
2nd TOPPER 44482 W. Longthorpe   1358 (DNS) DNC DNC DNC 16.0 12.0
2nd MIRROR 65168 Scott Tobin   1390 (DNS) DNC DNC DNC 16.0 12.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st LASER 167552 Chris Clapp   1100 38.18/7 36.36/7 (DNC) 33.10/4 14.0 4.0
2nd LASER RADIAL 189355 Charlie Pickering   1147 46.45/7 (DNC) 57.02/7 37.29/4 19.0 9.0
3rd LASER 133610 Richard Gatehouse   1100 35.08/6 (DNC) DNC 37.13/4 27.0 17.0
4th LASER 120532 A.Paley   1100 (DNC) DNC DNC 32.46/4 31.0 21.0
5th LASER RADIAL 198873 Barney Croft   1147 (DNC) DNC 51.36/7 DNC 31.0 21.0
6th LASER 180960 Mark Collett   1100 (DNC) 37.52/7 DNC DNC 32.0 22.0
7th RS TERA PRO 798 H.Paley   1364 (DNC) DNC DNC 32.25/3 33.0 23.0
8th LASER 136012 Malcolm Hilton   1100 (DNC) 36.37/5 DNC DNC 33.0 23.0
9th LASER RADIAL 132173 Sacha Pickering   1147 (DNS) DNC DNC DNC 40.0 30.0

Scorpion Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st SCORPION 2021 Andy Hayman Richard Gatehouse 1041 (DNC) 39.15/7 50.35/7 OOD 11.5 4.5
2nd SCORPION 2020 James Salter Ed Steele 1041 (DNC) OOD 47.46/7 33.31/4 11.5 4.5
3rd SCORPION 1762 Oliver Moore-Jones Will Dodds 1041 (DNS) DNC 54.40/7 38.30/4 20.0 13.0
4th SCORPION 2005 Janet Ritchie L.Willis 1041 (DNC) DNC DNC 32.54/4 22.0 15.0
5th SCORPION 1942 Simon Price J.Kinder 1041 40.18/7 (DNC) DNC DNC 22.0 15.0
6th SCORPION 1861 Charlie Pickering Sacha Pickering 1041 (DNC) 41.59/6 DNC DNC 23.0 16.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 2 L.Wallis   1358   36.51 2 0.27.08 1.0
2 TOPPER 44482 W. Longthorpe   1358   DNS     4.0
2 MIRROR 65168 Scott Tobin   1390   DNS 6   4.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 167552 Chris Clapp   1100   38.18 7 0.34.49 1.0
2 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   35.08 6 0.37.16 2.0
3 LASER RADIAL 189355 Charlie Pickering   1147   46.45 7 0.40.46 3.0
4 LASER RADIAL 132173 Sacha Pickering   1147   DNS     10.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 167552 Chris Clapp   1100   36.36 7 0.33.16 1.0
2 LASER 180960 Mark Collett   1100   37.52 7 0.34.25 2.0
3 LASER 136012 Malcolm Hilton   1100   36.37 5 0.46.36 3.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 198873 Barney Croft   1147   51.36 7 0.44.59 1.0
2 LASER RADIAL 189355 Charlie Pickering   1147   57.02 7 0.49.43 2.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 120532 A.Paley   1100   32.46 4 0.29.47 1.0
2 LASER 167552 Chris Clapp   1100   33.10 4 0.30.09 2.0
3 RS TERA PRO 798 H.Paley   1364   32.25 3 0.31.41 3.0
4 LASER RADIAL 189355 Charlie Pickering   1147   37.29 4 0.32.41 4.0
5 LASER 133610 Richard Gatehouse   1100   37.13 4 0.33.50 5.0

R1 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 1942 Simon Price J.Kinder 1041   40.18 7 0.38.43 1.0
2 SCORPION 1762 Oliver Moore-Jones Will Dodds 1041   DNS 0   7.0

R2 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 2021 Andy Hayman Richard Gatehouse 1041   39.15 7 0.37.42 1.0
2 SCORPION 2020 James Salter Ed Steele 1041   OOD     1.5
3 SCORPION 1861 Charlie Pickering Sacha Pickering 1041   41.59 6 0.47.03 2.0

R3 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 2020 James Salter Ed Steele 1041   47.46 7 0.45.53 1.0
2 SCORPION 2021 Andy Hayman Richard Gatehouse 1041   50.35 7 0.48.35 2.0
3 SCORPION 1762 Oliver Moore-Jones Will Dodds 1041   54.40 7 0.52.31 3.0

R4 - Scorpion Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SCORPION 2005 Janet Ritchie L.Willis 1041   32.54 4 0.31.36 1.0
2 SCORPION 2021 Andy Hayman Richard Gatehouse 1041   OOD     1.5
3 SCORPION 2020 James Salter Ed Steele 1041   33.31 4 0.32.12 2.0
4 SCORPION 1762 Oliver Moore-Jones Will Dodds 1041   38.30 4 0.36.59 3.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OODRace officer duty points scored as RDGa 1.5



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com